DataLife Engine > Історія Черняхівського району > Село Крученець Черняхівського району.

Село Крученець Черняхівського району.


25 липня 2009. Разместил: ALEX
Село Крученець розташоване на відстані 15 км. від районного центру та 18 км від залізничноії станції Горбаші. Площа населеного пункту 115 га. В селі знаходяться 84 господарські двори, в яких проживає 187 чоловік населення.
Село Крученець входить до Ксаверівської сільської ради. В книзі М.І.Теодоровича «Історія статистичного опису церкви і приходів Волинської єпархії» на стор.88 вказується, щодо Новопільської церкви, побудованої в 1860 році, приписане село Крученець.
В селі Крученець в 1911 році було відкрито Крученецьке сільське училище, а сам Крученець на той час відносився до Пулинської волості. В училищі 4 вчителі навчали 65 учнів. З них 28 хлопчиків та 27 дівчаток. У XVIII столітті в с.Крученець поселилися чеські колоністи.
Під час Великої Вітчизняної війни один з них - Фіксель Костяніон Володимирович дійшов до командуючого 14 гвардійською кавалерійською дивізією, мав військове звання генерала-майора. Його дивізія брала участь у визволенні Білорусії, де й він загинув смертю хоробрих. Похований в м.Чернігові, нагороджений орденом Леніна.
Ковальчук Федір Володимирович - учасник Великої Вітчизняної війни. Нелегка його доля і дорога життя. В ті тяжкі тридцяті роки, коли село і колективне господарство тільки набрало трудового колективного ритму роботи, спеціалісти механізатори були рідкістю і тому в ряди Радянської Армії пішов пізніше своїх ровесників. Вже перебуваючи в Армії, встиг понюхати пороху в боях за Оз.Хасан, надаючи братську допомогу в боротьбі з японськими мілітаристами.
Не знав молодий Федір що через місяць після мобілізації з лав Армії йому прийдеться з своїми побратимами на бойовій машині пройти фронтами Великої Вітчизняної війни більше ти¬сячі фронтових кілометрів, на шляху яких були Сталінград і три поранення.
З болем в очах згадував Ф.Ковальчук про один з епізодів, коли ворожий снаряд попав в їх танк. Два члени екіпажу загинули на місці, а його повітряною хвилею викинуло з танка, відчув страшний вибух і поринув у пітьму. Відкривши очі, зрозумів і побачив, що в танку зірвався боєкомплект, з нього залишилась одна ходова частина. Знову втратив свідомість. Непритом¬ного, пораненого товариші відправили Федора Ковальчука в шпиталь.
День Перемоги зустрів в шпиталі після третьего поранення .
Рідне село зустрічало воїна-фронтовика, зраненого від голови до ніг, на милицях, який пройшов цю страшну війну від першого до останнього дня.
Федір Ковальчук нагороджений Орденом «Червоного Прапора» та «Червоної Зірки», медалями за Сталінград і взяття Берліна.
В післявоєнний період Федір Володимирович працював на різних роботах, в основному трактористом, комбайнером. Вже перебуваючи на заслуженому відпочинку, продовжував надавати допомогу рідному селу.
29 грудня 1944 року район був звільнений від німецько-фашистських загарбників. Зі сльозами радості на очах трудящі району зустрічали своїх визволителів. Після неймовірного напруження воєнних років народ полегшено зітхнув. Село перейшло до мирної творчої праці, щоб відбудувати все зруйноване німецькими загарбниками.
В селі відновила свою роботу восьмирічна школа.
З 70-х років XX століття село електрифіковано і радіофіковано. В цей час село було зв'язане з районним та обласним центрами асфальтованим шляхом.
Колгосп «Ленінський шлях» с.Крученець був одним з кращих господарств району. Уро¬жайність зернових становила по 24 цнт. з га, картоплі - 200 цнт В 1976 році господарство приєд¬нано до колгоспу «Прогрес» с.Клітище.
В 1983 році господарство було роз'єднано і перейменовано на колгосп «Комунар», куди увійшли два населені пункти Ксаверівка та Крученець.
Прекрасні та працьовиті люди завжди були гордістю села. Серед них:
- Гринчук Микола Степанович - бригадир кращої тракторної бригади;
- Мелешко Іван Семенович - помічник бригадира;
- механізатори - Зосімчук Микола Іванович, Матвійчук Михайло Степанович, Малярчук Віталій Олексійович;
- Мельник Янна Прокопівна - депутат сільської ради, ланкова по вирощуванню льону, нагороджена Орденом «Жовтневої революції», активістка;
- Мелешко Інна Прокопівна - ланкова по вирощуванню льону, депутат районної ради кількох скликань, активістка.
Колгосп "Комунар" був відомий кращою молочно-товарною фермою. Тут працювало 12 доярок.
Синькевич Валентина Олексіївна. Стаж роботи більше 40 років, надої молока становили 3200 кг. на корову. Валентина Олексіївна була нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора.
Гриневич Валентина Ничипорівна пропрацювала більше 40 років, нагороджена Орденом «Знак Пошани».
Кращими доярками були Мирончук Надія Марківна, Микульська Зіна Юліусівна, Супрунова Галина Гнатівна, Кицюк Зіна Михайлівна.
В 1991 році с.Крученець відділилось від Ксаверівки і було створене своє сільськогосподарське підприємство «Крученецьке».
Велика увага приділялась соціальній сфері. За рахунок коштів підприємства «Крученецьке» було побудовано клуб.
Відремонтовано ФАП. Завідуюча ФАПом - Куліш Людмила Євгенівна, депутат сільської ради.
В 2001 році землю було розпайовано, 191 громадянин с.Крученець одержав Державні акти на право власності на земельну частку (пай)
В 2006 році у зв'язку з різким скорочення кількості дітей було закрито Крученецьку восьмирічну школу.

" Історія Черняхівщини: етапи становлення і сучасність."-Ж.:ОП"Житомирська облдрукарня",2009.-848с.;іл