DataLife Engine > Історія Черняхівського району > Село Окілок Черняхівського району

Село Окілок Черняхівського району


26 липня 2009. Разместил: ALEX


Окілок - село у Черняхівському районі Житомирської області. Воно входить до складу сільської ради, центром якої є село Новопіль. В архівних документах село Окілок вперше згадується у 1880 році, як чеське село Okolek.
Група чехів викупила частину «недвижимого имения» в слободі Окілок, яка належала поміщиці Браунштайн. Куплено 596 десятин землі за 19 тисяч рублів в золоті. Ця група чехів складалась із 19 хазяїв, кожен купив стільки, скільки мав грошей, до списку купців входили: Олександр Покорні, Иосиф Шут, Іван Кутек, Йосип Книтель, Іван Крейза, Франц Покорні, Йосиф Шлєгр, Матей Сладек, Франц Лукавський, Иосиф Седлачек, Франц Крейза, Адольф Врбата, Карел Арбата, Іван Ланк, Франц Фіксл, Йосиф Андрее, Алойс Сіржінек, Йосиф Достал, Вацлав Котвалд.
Одна з вулиць села називалась Замецька, центральна вулиця села називалась Пулинська.
Назва села Okolek виникла тому, що купці-імігранти будували свої будинки край лісу, а це на чеській мові значить Okolek. Так і назвали село. Пізніше назва села була змінена на Окілок.
1911-1913 роках в Окілку вибрукували вулицю Пулинську. Всі господарі прилеглих до вулиці будинків були зобов'язані возити камінь із Скалобова і Пекарщини.
В той час, рідко в яких селах була брукована дорога.
Одними із перших окілчани почали вирощувати хміль, який довгий час був найкращим за якістю в області.
В 80-тих роках XIX ст. була збудована перша чеська школа. В 1926-1928 роках в селі Окілок за державні кошти була збудована нова велика школа. В тих же роках XIX ст. був закладе¬ний цвинтар.
1888 році виникла велика пожежа у господаря Кнителя. Після чого жителі села побудували протипожежний будинок, а земельну ділянку для забудови подарували господарі Книтель та Андрее.
1926 року в селі диригент Балцар заснував музичний оркестр.
В кінці XVIII ст. один раз на тиждень із залізничної станції Будня, а з 1923 року з міста Черняхів в село доставляли пошту.
В 1926 році в селі Окілок була збудована молочарня. Молоко сюди привозили із 10 сіл, виробляли масло та сир.
В 1930 році в селі було організовано колгосп.
В 1935 році після розпорядження уряду про ліквідацію хуторів ряд українських родин переселяється в Окілок.
12 серпня 1941 року до обіду в Окілку з'явились окупанти. Окупація тривала до 29 грудня 1943 року. 61 житель села Окілка воював в рядах Радянської Армії та Чеської генерала Сво¬боди, яка організовувалась у Бузулиці.
Під час війни з фашистською Німеччиною загинули 31 житель села Окілка, в тому числі 5 українців.
В травні 1946 року згідно домовленості між урядами Чехословаччини та Радянського Союзу громадяни чеської та словацької національності повернулися в Чехословаччину.
Колгосп в селі Окілок носив назву «Заповіт Ілліча». Напрям господарства зерново-картопле-льонарський з розвинутим м'ясо-молочним тваринництвом. Вирощували переважно озиму пшеницю, жито, ячмінь, картоплю. З технічних культур посідає льон-довгунець та хміль.
На протязі багатьох років головою колгоспу «Заповіт Ілліча» працював Голубенко Василь Олексійович, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапору. Медаллю «За доблесну працю» нагороджений і агроном колгоспу Турченюк Микола Петрович.
Було збудовано 4 тваринницьких приміщення, в тому числі 2 будівлі для ферми ВРХ, 2 водоколонки з механічним водопостачанням, одна кормокухня, млин.
З 2000 року в селі Окілок на базі колгоспу «Заповіт Ілліча» було створено ПСПО «Окілок», яким з 2004 року керує Карпов Валерій Іванович.
В 2006 році тимчасово призупинено навчально-виховний процес в Окілківській загальноосвітній школі І ступеню. Діти почали відвідувати Новопільську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів. Відстань з села Окілка становить 5 км., які діти долають рейсовим автобусом.


" Історія Черняхівщини: етапи становлення і сучасність."-Ж.:ОП"Житомирська облдрукарня",2009.-848с.;іл