DataLife Engine > Історія Черняхівського району > Радянський період розвитку сільського господарства.Рокі перебудови.

Радянський період розвитку сільського господарства.Рокі перебудови.


16 липня 2009. Разместил: ALEX
Горбачовська перебудова, на яку народ покладав великі надії і сподівання бажаних результатів не дала. Ще на початку перебудови було зроблено перші кроки, спрямовані на реформування сільськогосподарської галузі. Вони полягали в тому, що бригади, ферми, інші виробничі підрозділи колгоспів і радгоспів переводились на повний госпрозрахунок. Проте ця справа належним чином завершена не була. Тому ефект виявився мізерним не тільки по району, а й по всій державі. Березневий (1989 рік) пленум ЦК КПРС вперше в історії радянської держави визнав можливим розвиток на селі альтернативних форм господарювання: фермерських господарств, різних форм оренди, кооперативів тощо. Новий імпульс одержала така форма господарювання, як індивідуальний підряд.
Запровадження орендних відносин, колективного, сімейного і особистого підряду не дало бажаних результатів. У районі тоді було створено лише три фермерських господарства: Михайлова Л.М., Білеуш Г.І., Сікача М.М. Ефективність їх діяльності була вкрай низькою, по скільки це відбувалось в межах ще більш - менш нормальної роботи колгоспно - радгоспної системи. Фактично це була більш видимість.
В той час як колективні сільськогосподарські підприємства повинні були в обов'язкову порядку постачати державі продукцію за твердими, встановленими нею цінами, державні підприємства переробної промисловості, а нерідко й зовсім, не розраховувались за одержану сільськогосподарську продукцію і сировину. Держава залишала колгоспи, по суті, напризволяще.
Серед найбільших боржників колгоспів і радгоспів району були Житомирський м'ясокомбінат, Рижанський та Коростишівський льонозаводи, Черняхівський сирзавод, заготівельне підприємство райспоживспілки і деякі інші підприємства.
Борги за поставлену промисловим переробним підприємствам сільськогосподарську продукцію в другій половині 1980-х років у районі в рік становили більше п'яти мільйонів карбованців в існуючих цінах. А це в свою чергу негативно відбивалося на економічному стані господарства, не давало можливості вести розширене виробництво, приводило до краху їх фінансову систему.
" Історія Черняхівщини: етапи становлення і сучасність."-Ж.:ОП"Житомирська облдрукарня",2009.-848с.;іл