Запрошуємо у Житомир » Історія районів Житомирської області » Історія Черняхівського району » Клітищенська сільська рада Черняхівського району.

Клітищенська сільська рада Черняхівського району.
До складу Клітищенської сільської ради входять два населені пункти: село Клітище і село Плехів.
Село Клітище розташоване від районного центру смт.Черняхів на відстані 8 км та від обласного центру м. Житомир на відстані 33 км.
Населення складає 386 чоловік, в тому числі по селу Плехів - 91 житель, по селу Клітище - 295 чоловік.
Назва села Клітище походить від слова „Клетень". За свідченнями найстарішого жителя села Клітище, 1889 року народження Поліщука Івана Йосиповича на місці сучасного села був ліс. Перше поселення, яке виникло займалося випалюванням деревного вугілля. Дану територію серед лісу почали називати Кліткою, а пізніше поселення - Клітище.
Геологічні дослідження у серпні-вересні 1966 року підтвердили наявність деревного ву¬гілля на території села Клітище, урочище „Лісок".
Історичних документів про походження села не збереглось. В літературних джерелах воно згадується з 1618 року (належало до приходу Зороківської церкви - Держ. архів Житомирської області Н.Й.Теодорович «Историко-статистичний звіт і описание церквей и приходов Волинской епархии» стр.85).
В 1860 році в селі налічувалося 55 дворів. Село належало поміщикам Мержиєвським. (ЖОДА, викупний акт, установча грамота, фонд 115 дод.ОБ зб. 47) Селяни були кріпаками.
19 лютого 1861 року Олександр II підписав маніфест про скасування Кріпосного права в Росії. Пізніше кріпосне право було скасоване і на Україні. Уряд задовольняв інтереси місцевих поміщиків. Щоб стати власником землі, селяни повинні були заплатити викуп. Викупна опера¬ція була грабунком для селян. Вони повинні були платити не тільки за землю, а й за особистість. Викуп покривав як вартість землі відведеної селянам, так і ті неземлеробські заробітки, які раніше йшли на користь поміщика.
Поміщики села встановили цінність викупної землі в сумі 19618 крб. 66 цілих 2/3 копійок. Дана сума була поділена між господарствами відповідно до наділу землі. Наприклад, Данило Новицький - 353 крб. 69 коп., Степан Осадчук - 344 крб. 69 коп., Іван Новицький 362 крб. 16 коп. і т.д. ( ЖОДА, акт мирового посередника о введении крестьян во владение землей, фонд 115,4 дод.од.зб.47 лист. 10)
Крім цього селяни повинні були платити за користування садибами, польовими угіддями, за роботу в літні та зимові дні. Так, Хома Поліщук повинен був сплатити за користування садибою 6 крб. 19 2/3 коп., польовими угіддями 32 крб., за присадибну роботу 123 крб. 97 1А коп. в літні 118 днів , в зимні - 78 днів. (ЖОДА, фонд 115, оп.1, од.зб. 52, лист 18).
Під час поділу земель поміщицької і селянської землі поміщики відбирали кращі земельні ділянки, виселяючи селян на гірші. У власність поміщиків перейшли ліси, значна частина луків та інші угіддя.
Таким чином, звільнення селян супроводжувалося різким погіршенням їх становища, ско¬роченням селянських земель. Починаючи з 1903 року селяни виселялися на хутори. Для розподілу земель на зборах села уповноважені (комісія) Онуфрій Гордійович Кисіль, Микола Якович Поліщук, Яків Станіславович Новицький, Арсень Павлович Івченко, Захар Дмитрович Поліщук, Василь Наумович Бондарчук, Данило Семенович Котенко та Феодосій Адамович Осадчук (ЖОДА, «Приговоръ Клитищенского сельского схода о нарезке земель на волоки» от 05.05.1903 года( фонд 69, оп.1,дод.до.зб.6)
В 1920 році був сільський революційний комітет, до складу якого ввійшли : Антон Назаров-голова, Юхим Івченко - секретар та Максим Новицький член (ЖОДА, ф. 2697 оп.І, од.зб.4 лист. З «об»)
В цьому році ж був створений комітет незалежних селян. Було обрано президію в складі: Хома Васильєв - голова, Дмитро Поліщук- секретар,
Федір Мельничук - член (ЖОДА, ф.2697, оп.І, од.зб.4 лист 4 «об») КНС сприяв і допомагав сільській владі у дотриманні всіх законів і рішень, слідкував за дотриманням порядку в населеному пункті, допомагав місцевим органам влади.
27 березня 1921 року на загальних зборах громадян села Клітище було обрано першу сільську раду. До її складу більшістю голосів було обрано: Антона Назарова, Юхима Івченка, Данила Бондарчука, Давида Поліщука та Давида Калінчука. (ЖОДА, ф.2697,оп.І од.зб.64, лист 19-20 протокол загальних зборів села).
15 грудня 1926 року по ініціативі молоді села на зборах була утворена комсомольська іні¬ціативна група, секретарем якої був обраний Котенко Микола Кузьмич, 1904 р. н. (Житомир ПАЖО КПУ, ф.671 оп.І од.зб. 11 ст.51) 22 січня 1927 року з ініціативної групи був створений комсомольський осередок.
Він нараховував сім дійсних членів:
Котенко М.К. ,1904 р.н., член КНС Кисільчук М.Р., 1908 р.н., член КНС Мелінчук З.Г., 1906 р.н. середняк, член КНС Бондарчук М.М., 1906 р.н., незаможний Лерман М.Н., 1906 р.н., член КНС Поліщук А.Т., 1907 р.н., незаможний селянин Білошицький Д.Р. 1904 р.н., член КНС. У роки радянської влади село швидко оновлювалося. Було побудовано школу, сільський клуб, магазин.
В 1930 році засновано колгосп ім. Петровського, якому в 1938 році було передано акт на вічне користування землею. Головою колгоспу було обрано Осадчука Марка Григоровича( на знімку) До складу колгоспу входило 182 господарства з 692 членами колгоспу.
Колгосп мав 1571 гектар землі, в тому числі 988 га орної, 281 га сінокосів та 302 га-інших земель. Посівна площа під урожай 1941 року становила 778 га, в тому числі 230 га жита, 100 га пшениці, 105 га ячменю, 120 га вівса, 7 га проса, 60 га гречки, 28 га гороху, 26 га віки, 40 га льону, 10 га ріпаку, 6 га кормового буряка, 40 га картоплі (ЖОДА, ф.2636, оп.І, од.зб.78 лист 112-115, акт від 20.04.1944 року №121). Але війна перервала мирну працю.
22 червня 1941м року фашистська Німеччина віроломно напала на нашу Батьківщину, почалася Велика Вітчизняна війна. 13 липня 1941 року було окуповано село Клітище.(ЖОДА, Хронологічний довідник про визволення Червоною армією населених пунктів Житомирської області, ст..312)
Під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років 209 односельців брали участь у бойових діях, 86 чоловік загинуло, 49 було відправлено на каторжні роботи до Німеччини.
За час війни 1941-1945 років значних збитків було нанесено сільському господарству. У цінах того часу колгосп ім. Петровського втратив 6770707 карбованців, колгосп ім..Шевченка в селі Плехів 4995825 крб. та колгосп ім. Сталіна - 3461402 крб.
Воювали на війні 209 жителів сіл Клітище та Плехів, 123 повернулося з війни. Всі вони були нагороджені державними нагородами.
Житель села Клітище, нині полковник запасу Поліщук Петро Павлович, нагороджений орденом Вітчизняної війни II ступеня, орденом Олександра Невського та Червоного Прапора, багатьма іншими орденами і медалями.
Після закінчення Великої Вітчизняної війни село швидкими темпами почало вати господарство. За високі досягнення у праці ряд колгоспників були удостоєні дер город.
Так, за високі показники у вирощуванні льону ланкова Івченко Василина Анд нагороджена орденом «Знак Пошани» (Указ Президії Верховної Ради СРСР від 26.11. Свинар Коломієць Володимир Якович у 1966 році був також нагороджений орденом шани».
Найбільшого розвитку сільське господарство здобуло у вісімдесяті та дев'яності його керівником з 1974 по 1995 роки був Малецький Анатолій Миколайович.
Значних успіхів було досягнуто у вирощуванні зернових. У 1988 році було отримано по 30 цнт. з га. Побудовано було зерносушильне господарство, типові приміщення тваринницьких ферм, зерно та сіносховища, ряд інших об'єктів.
За високі показники у праці Малецький A.M. був нагороджений орденом «Трудового Чер¬воного Прапора». Також урядової нагороди була удостоєна доярка господарства Давиденко Галина Робертівна. Значний вклад у розвиток сільськогосподарського виробництва вклали: механізатор Поліщук Сергій Степанович, водій Лайчук Володимир Макарович та ряд інших колгоспників.
Багато уваги приділялось і приділяється зараз соціально-культурному розвитку території. На території ради функціонує загально - освітня школа І-ІІ ступенів, в якій навчається в даний час 47 учнів. Учасники художньої самодіяльності є учасниками районних конкурсів, проводяться різні заходи.
В селі працює відділення поштового зв'язку та відділення ветеринарної медицини, яке обслуговує населення Клітищенської та Ксаверівської сільських рад. Є три магазини. Один з них знаходиться в с. Плехів.
Найбільш відомими вихідцями села були свого часу генерал-майор бронетанкових військ Янчевський О.Н., кандидат сільськогосподарських наук Г.Ф. Поліщук, багаторазовий чемпіон України, СРСР, призер світових чемпіонатів з розв'язування шахових комбінацій М.А.Кондратюк.
Вихідцем села Плехів є заслужений артист України - соліст квартету «Гетьман» Андрій Арсентійович Кондратюк.
На території ради функціонують : сільський будинок культури, фельдшерський пункт, ЗОШ І-ІІ ступенів, в якій навчаються 47 учнів, відділення поштового зв'язку, відділення ветеринарної медицини, дошкільний заклад та три магазини.
Сільську раду п'ятого скликання представлено 15 депутатами, обрано виконавчий комітет в кількості 5 членів.
Пріоритетними завданнями сільської ради та виконавчого комітету є виконання програм та планів соціально-економічного розвитку та бюджету сільської ради.
Одним з основних джерел наповнення бюджету на території ради являється земельний податок, що склав у 2007 році 5942 грн. Враховуючи це, в 2008 році було проведено грошову оцінку земель населених пунктів, прийнято рішення про розширення меж населених пунктів, що дасть можливість значно збільшити надходження по земельному податку до сільського бюд¬жету. Відповідно до земельної реформи в Україні та Земельного Кодексу 339 громадян набули права власності на земельні паї, 260 громадян отримали державні акти.
Сільська рада має значний резерв земель запасу та резерву, що складає відповідно 265,4 та 198,4 га, які в даний час використовуються не в повній мірі.
З метою соціального захисту малозабезпечених верств населення та одиноких престарілих громадян при сільській раді створено міні центр, яким надається допомога у оформленні субсидій, веденні підсобних господарств, доставці медикаментів та продуктів харчування й інша допомога.
До послуг сільського населення - три магазини : два в селі Клітище, один в селі Плехів, діє Клітищенська ЗОШ І-ІІ ступенів, де крім навчального процесу учні мають можливість займатись у гуртках позакласної роботи за своїм уподобанням, до послуг сільського населення пра¬цює сільський будинок культури, проводяться різні заходи до святкових дат, концерти. Через недосконалість законодавчих актів, відсутності дієвих заходів щодо підтримки села й інших чинників в недалекому минулому досить потужне сільськогосподарське підприємство припинило свою діяльність, через що основна маса населення в даний час залишилась без роботи та зайнята в основному в особистих підсобних господарствах, враховуючи це сільська рада та ви¬конавчий комітет намагаються підтримувати громадян шляхом залучення до співпраці інве¬сторів, розширенні підсобних господарств. З цією метою бажаючим додатково виділяються земельні ділянки. Всі ці питання розглядаються попередньо та погоджуються постійно-діючими комісіями, які утворені сільською радою з послідуючим винесенням на розгляд сесій сільської ради.
Отже основою сьогодення має бути наполеглива праця. Працювати так, щоб село могло відродитися на забезпечення нормальних умов життя для всіх мешканців, їх працевлаштування та побуту, культурного розвитку та медичного обслуговування.

Подробнее Просмотров: 4751Раздел: Історія районів Житомирської області » Історія Черняхівського району Автор: ALEXКомментарии (3)